Uvod
Osiguranje dovoljnih količina kvalitetne vode za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnom sustavu grada Petrinje imperativ je poduzeća Privrede d.o.o. Petrinja. Potrebne količine vode crpe se iz podzemnih izvorišta okolice grada Petrinje. Te dostupne količine vode često su onečišćene i potrebna je odgovarajuća tehnologija pripreme kako bi se osigurala zdravstveno ispravna voda za ljudsku potrošnju. U procesu pripreme vode primijenjena je tehnologija membranskog procesa ultrafiltracije vode (UF). Zbog svojih mnogih prednosti membranski procesi UF igraju važnu ulogu u tehnologiji pripreme vode za ljudsku potrošnju jer na malom prostoru mogu obraditi velike količine vode, dobivena voda je vrlo visoke kakvoće, a potrošnja i dodatak kemikalija u procesu pripreme su minimalni ili ih nema u odnosu na klasičnu tehnologiju. Ostale bitne prednosti membranskog procesa UF je kvaliteta obrađene vode koja je konstantna i neovisna je o kvaliteti ulazne vode te kompaktnost i mala tlocrtna veličina samog uređaja. Vođenje uređaja malo ovisi o ljudskom faktoru zbog visoke automatiziranosti samog procesa, a troškovi vođenja uređaja su manji nego kod klasičnih uređaja. Procesom UF vrši se uklanjanje mutnoće, bakterija, virusa, boje a u procesu pripreme nema emisije neugodnih mirisa i buke. U odnosu na klasičnu tehnologiju proces UF spada u tzv. Green Technology (zelenu tehnologi-ju), zadovoljavajući pri tome IPPC i BAT direktive. Nedostaci membranskog procesa su najčešće iskazani kao problemi čepljenja membrana i nedovoljno iskorištenje membranskog procesa. Do začepljenja dolazi zbog interakcije između same membrane i tvari iz vode koja se obrađuje membranskim procesom. Budući da je sastav vode kompleksan vrlo je teško doći do jednoznačnih objašnjenja i pravila o začepljivanju membrana prilikom upotrebe membranskih procesa u procesima dobivanja vode za ljudsku potrošnju. S praktičnog gledišta začepljenja mogu biti:
- reverzibilno začepljenje koje se može ukloniti iz membrane fizičkim čišćenjem
- reverzibilno začepljenje koje se uklanja kemijskim čišćenjem
- nepovratno začepljenje koje se ne može ukloniti procesom čišćenja
Danas su ti problemi uspješno tehnološki riješeni tako da je membranski proces superioran u odnosu na klasične tehnologije te se je u zadnjim godinama u cijelosti dokazao kao pouzdana tehnologija pripreme vode za ljudsku potrošnju.
Materijali i metode
Tehnologija pripreme vode za ljudsku potrošnju za potrebe grada Petrinje primjenjuje tlačni membranski proces ultrafiltracije (UF) tip TEHNO MF/UF-320-NTS TRIPLEX na vodocrpilištu „Vrelište stara strojarna“ uz dezinfekciju vode elektrolizom otopine natrijeva klorida sredstvom na bazi klora kapaciteta 200 g/h, a na vodocrpilištima „Gornja Bačuga“ i „Popova šuma“ svaki, s membranskim sustavom Tip TEHNO MF/UF-40 NTS DUPLEX uz instalirani kapacitet dezinfekcije elektrolizom otopine natrijeva klorida sredstvom na bazi klora na svakom od tih vodocrpilišta kapaciteta 60 g/h.
Proces rada i kontrola vrši se putem mikroprocesnog upravljanja sa nadzornim grafičkim panelom, a ZZJS Sisačko-Moslavačke županije periodički temeljem zakona uzima uzorke i vrši kontrolu kakvoće obrađene vode iza postrojenja za UF i u vodoopskrbnom sustavu grada Petrinje.
Rezultati i rasprava
Obrada sirove vode bunara na području grada Petrinje iz kojih se u procesu pripreme vode za ljudsku potrošnju primjenjuju membranski procesi ultrafiltracije vode te proces pripreme vode završava procesom dezinfekcije vode sredstvima na bazi klora proizvedenim na licu mjesta elektrolizom otopine natrijeva klorida. Zbog specifičnih karakteristika izvora na području grada Petrinje sastav vode varira tijekom hidrološke godine, a karakterizira ga povremeno zamućenje sirove bunarske vode, a time boja te sadržaj organskih tvari kao i mikrobiološka kvaliteta vode bunara ne zadovoljava zakonom propisane vrijednosti.
Nakon obrade bunarske vode procesima UF, koje je izradila firma „Tehnobiro“ d.o.o. koja ima 25 godina iskustva u primjeni membranskih procesa, kakvoća vode zadovoljava zakonske kriterije kakvoće Zakona o vodi za ljudsku potrošnju NN 53/13 i Pravilnik o parametrima sukladnosti i metodama analize vode za ljudsku potrošnju NN 125/13.
Sustav pripreme vode sastoji se iz procesa mikrofiltracije, ultrafiltracije i kao završni proces pripreme je dezinfekcija vode.